Yılda iki defa yapılması gereken yatak yıkama işlemi oldukça önemlidir. Çünkü tekniğine uygun yapılmadığında, yatak içerisinde bulunan bakteri ve diğer zararlı maddeler giderilmemiş olacaktır.

Yatak Yıkama Nedir?

Yataklarda oluşan lekelerin ve bakterilerin temizlenmesi işlemidir. Yatak yıkama işlemi yatağın üzerine oluşan kir ve lekelerin yanı sıra yatak yüzeyinde oluşabilen organizmaların giderilmesi amacıyla gerçekleştirilir.

Profesyonel firmalar tarafından verilmesi gereken bir hizmettir. Yıkama işlemi günümüzde evde de verilebiliyor. Yatak yıkama evde verilen hizmet olarak daha çok tercih ediliyor. Evde yatak yıkama hizmetinin daha yayınlaşmasında, hizmeti alan kişiler tarafından pratik olması etkili olmuştur.

yatak yıkama

Yatak Yıkama

 

Neden Yıkama Yapılmalıdır?

Yatak yıkama şimdilerde daha da yaygınlık kazanan bir işlemdir. Aslında yatak yıkama işlemi diğer temizlik süreçlerinde olduğu gibi önemli temizlik süreçlerindendir.

Peki bu kadar önemli olan yatak yıkama işlemi neden yapılır?

  • Geceleri uzun süreler boyunca üzerinde yatılan nesneler olmaları nedeniyle vücutta bulunan deri döküntüsü, ter ve yağ benzeri unsurlar yatağa geçmektedir. Temizlik işlemi bütün bu unsurların giderilerek hijyenik ortam oluşturulması için gerçekleştirilir.
  • Yatak üzerinde mikro organizmaların oluşmasını önlemek için  yapılır.
  • Mite mikroplarının yatak yüzeyinden arındırılabilmesi için gerçekleştirilir.
  • Leke ve kirlerin yatak kumaşına zarar vermesini önlemek için ve yatağın ömrünün uzamasını sağlamak için yapılır.
  • Astım başta olmak üzere birçok hastalığın oluşmasının önüne geçilir.

Yatakta Oluşan Sarı Lekeler Nasıl Geçer?

Yatakta sarı leke oluşumu genellikle terleme veya çocuklarda idrar yapma nedeniyle meydana gelir. Oluşan sarı lekeler, temizleme işlemiyle giderilebilir. Ancak üzerinden uzun süre geçmiş olan lekeler kumaşın içine işler ve yıkama işlemi olumlu sonuç alınamayabilir.

yatak yıkama

Yataktaki Sarı Lekeler

 

Yıkama İşlemi Nasıl Yapılır?

Temizleme işlemi öncelikle temizleyici ürünlerin karıştırılmasıyla gerçekleştirilir. Gelişen teknoloji sayesinde artık temizlik işlemi vakumlu yatak yıkama makinesi ile yapılmaktadır. Vakum gücü yüksek  makineler oldukça etkilidir. Ayrıca bu sayede yerinde yıkama da yapılabilmektedir.

Temizleme sürecinde tercih edilen yöntemlerin başında buharlı yıkama işlemi gelir. Buharlı yıkama işlemindeki prensip, 120 – 170 derecelere varan buhar sıcaklığının yatağın içlerine ulaşmasıdır. Uygulanan basınçlı buhar sayesinde yatakta yer alan bakteri, akar ve maytlar ortadan kaldırılır. Buharlı yıkama işleminde ihtiyaç duyulan dezenfeksiyon işlemi de sağlanmış olur.

yatak yıkama

Yatak yıkama işlemi

 

Yıkama İşleminin Aşamaları

İşlem yapılırken temelde üç aşama uygulanır. İlki ıslatma işlemidir. Bu işlemde anti bakteriyel özellikte yatak temizleyici ürünleri kullanılır ve yatak yüzeyinin eşit şekilde ıslatılması sağlanır. Islatma işlemi sonrasında lekelerin giderilmesi işlemi gerçekleştirilir.

yatak yıkama

Yataktaki Bakteriler

 

Giderme sürecinde, lekelerin çıkmasını sağlayacak şampuan ve leke çıkarıcı ürünler kullanılır. Son aşama vakumlama işlemidir. Vakumlama doğru ve iyi şekilde yapılmazsa, yatak yüzeyinde kalan su kusma ya da koku oluşumuna neden olabilir. Kumaşın altına inecek kadar temiz su uygulanır ve kirli suyun tekrar çekilmesi sağlanır. İşlem, çekilen su temizlenene kadar devam eder.

Aşağıdaki video ilginizi çekebilir.

 

<iframe width=”1280″ height=”720″ src=”https://www.youtube.com/embed/7vSycoyOyRQ” title=”YouTube video player” frameborder=”0″ allow=”accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture” allowfullscreen></iframe>

 

Yıkanan Yatak Kaç Saatte Kurur?

Yıkanan yatağın kuruma süresi işlemin yapıldığı ortam, hava şartları ve diğer noktalara göre değişkenlik gösterir. Genellikle yataklar, 3 – 4 saat gibi bir sürede kurur.

Hizmet Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yapılan işlem, halı ya da koltuk yıkama işlemi gibidir.

Profesyonel bir yıkama hizmeti alacaksınız ama nelere dikkat edeceğinizi bilmiyorsunuz. O zaman hemen anlatmaya başlayalım.

  • Alacağınız hizmetin niteliğini, firmanın daha önce yapmış olduğu işlerden anlayabilirsiniz.
  • Hizmetin hangi araçlarla yapıldığı önemlidir. Hizmet alacağınız firmanın endüstriyel makineleri kullanıp kullanmadığını mutlaka araştırmalısınız.
  • Hizmetin hızlı ve sorunsuz olması gerekir.
  • Kaliteli bir hizmetin tabi ki yüksek bir bedeli olur. Ama çok fazla bedel ödemek de gereksizdir. Bu yüzden alacağınız hizmetle alakalı fiyat araştırması yapmalısınız.
  • İnternet üzerinde yer alan firma yorumlarına bakarak, firmanın güvenilir olup olmadığını anlayabilirsiniz.

1 Yorum

Yoruma kapalı.