Kartepe Koltuk Yıkama

Kartepe Koltuk Yıkama | Kumaş türlerine göre temizlik işlemi gerçekleştirilir. Çünkü hassas yapıda olan kumaşlara, zarar verecek yöntemler uygulanırsa, temizlikten ziyade, kumaşa geri dönülemez tahribatlar verilebilir. Kartepe Koltuk yıkama işleminde de kumaş türlerini baz alarak, temizlik işlemi gerçekleştiriyoruz.

Ayrıca organik deterjan kullanıyoruz. Çünkü kimyasal bazlı temizleyicilerin birçoğu zamanla koltuk kumaşlarına zarar verebiliyor.

kartepe koltuk yıkama

Kartepe Koltuk Yıkama

Kartepe Koltuk Yıkama: Koltuk Kumaş Türleri

Temizlik işlemlerinde kumaş türlerini bilmek oldukça önemlidir. Çünkü bazı kumaş türleri deterjanlarla temizlenirken, bazıları için buharlı yıkama ya da soğuk su ile temizleme işlemi gerekebilir.

Kartepe koltuk yıkama hizmetimizde de kumaş türlerine göre deterjan ve yöntem seçimini gerçekleştiriyoruz.

Gelin birlikte, koltuklarda döşeme olarak kullanılan kumaş türlerini yakından tanıyalım.

Keten Kumaşlar | Kartepe Koltuk Yıkama

Koltuklarda fazlaca kullanılan kumaş türüdür. Esnektir ve oldukça dayanıklıdır. Güneş ışınlarına karşı uzun süre dayanabilir. Toz çekmeme özelliğine sahiptir. Bazı sektörlerde ses ve ısı yalıtımında kullanılır. Parlaktır ve bu yüzden ışığı son derece iyi yansıtır.

Sabun ve ılık su ile kolaylıkla temizlenebilir.

Şönil Kumaşlar | Kartepe Koltuk Yıkama

Kadifemsi ve tüylü bir yapısı vardır. Son derece yumuşaktır. Sabit koltuk döşemelerinde sıklıkla kullanılır. Uzun süre dayanma özelliğine sabittir. Polyester ve pamuk malzemeleri ile karıştırılır. Sıkı bir yapısı vardır.

Alkol bazlı temizleyiciler ve su kullanılarak temizliği sağlanır.

Nubuk Kumaşlar | Kartepe Koltuk Yıkama

İşlenmiş bir tür deridir. Üst yüzeyi zımparalanır ve böylece son halini alır. Koltuk döşemelerinde genelde alt yüzeyinde polar kullanılır. Eskitme bir görünüme sahiptir. Yumuşak bir dokuya sahiptir.

Sıvı sabun ya da özel olarak satılan yıkama şampuanları ile temizliği sağlanabilir.

kartepe koltuk yıkama

Nubuk kumaşlar

Tay Tüyü kumaşlar

Kadife kumaşa benzer özellikler sergiler. Yumuşak ve konfor sağlayan bir dokusu vardır. Biraz zengin işidir diyebiliriz.

Sıvı maddelerin birçoğunu içerisine geçirmeme gibi bir avantajı vardır. Bu nedenle öncelikle kuru bir bezle silinmelidir. Daha sonra doğal sabunlar ve ılık su kullanılarak detaylı temizliği yapılabilir.

Deri Kumaşlar

Hayvanların derileri tabakhanelerde işlenerek kullanılabilir hale getirilir. Tekstil sektöründe ve koltukların döşemelerinde kullanılırlar. Deri döşemelerin temizliği oldukça kolaydır. Ancak doğru malzemelerin kullanılması gerekir. Mesela ılık su, sabun ve aşındırıcı olmayan bezlerle, deri koltuk kumaşları temizlenebilir.

Detaylı temizliği ise profesyoneller tarafından gerçekleştirilmelidir. Kartepe koltuk yıkama firması olarak en sık temizlediğimiz kumaş türlerindendir.

kartepe koltuk yıkama

Deri Kumaşlar

Flok Süet Kumaşlar

Tay tüyü ve süet malzemelerinin birleşiminden oluşturulan kumaşlardır. Koltuk döşemeleri de dahil olmak üzere birçok eşyada kullanılırlar. Ayrıca giyim sektöründe de bu tür kumaşlar kullanılır.

Ilık su ve sabun ile kolaylıkla temizlenebilirler. Dairesel ve yumuşak hareketlerle temizlik işlemi gerçekleştirilmelidir.

Moher Kumaşlar

Keçi yününden elde edilen kumaşlardır. En kıymetli kumaşlar arasında yer alırlar. Bu yüzden oldukça pahalıdırlar. İnce ve parlak bir yapıya sahiptirler. Genelde sandalye ve koltuk döşemelerinde kullanılırlar.

Ilık su ve sabun ile yüzeysel temizliği gerçekleştirilebilir.

Akrilik Kumaşlar

Dış mekanlarda kullanılan koltuklar için özel olarak hazırlanan kumaşlardır. Yani dış ortamlara karşı oldukça dayanıklıdırlar. Akrilik malzemenin su itici özelliği vardır. Güneşe karşı da son derece dayanıklıdırlar.

Ayrıca su ve sabun ile kolaylıkla temizlenebilirler.

Alkantara Kumaşlar

%60 Polyester ve %40 poliüretan iplik karışımından üretilen kumaşlardır. Sağlam ve yumuşak bir yapıya sahiptirler. Kanepe ve koltuk döşemelerinde sıklıkla kullanılırlar. Silinerek kolaylıkla temizlenebilirler. Yat ve otomobil koltuklarının döşemesinde tercih edilirler.

Koltuk Kumaşlarını Nasıl Temizleriz?

Her ne kadar bazı kumaş türlerinin temizliği kolay olsa da, inatçı lekelere karşı dayanıksız olabilirler. Bu durumda inatçı lekelerin çıkarılabilmesi için profesyonel yardıma ihtiyacınız vardır.

Özel makinelerimiz ve profesyonel ekiplerimiz ile tüm kumaş türlerine zarar vermeden temizlik işlemi gerçekleştiriyoruz.