Başiskele Yatak Yıkama

Satın aldığınız her eşya aslında bir tür yatırımdır. Aynı zamanda konforunuz için gereklidir. Eşyalarımızın daha uzun süre dayanabilmesi için düzenli olarak temizleriz. Ayrıca kirli eşyalar arasında yaşayamayacağımız için bunu yaparız. Başiskele yatak yıkama hizmetini de düzenli olarak yaptırırsınız. Çünkü evde yapılan temizlik bir süre sonra yeterli hale gelmeyecektir.

Başiskele Yatak Yıkama: Evde Yatak Yıkama Nasıl Yapılır?

Ev temizliği gerçekten de zordur. Tüm gün evinizi dip köşe temizleyebilirsiniz ancak epey yorulursunuz. Hatta bazı evler çok geniş olduklarından temizlik için 1 gün yeterli olmayacaktır.

Başiskele yatak yıkama

Evde yatak yıkama

Özellikle yatakların temizliği ayrı bir olaydır. Yatak yıkama yapmadan önce temizlik malzemelerini hazırlamanız gerekir. Yatak örtüsünü ayrı, baza yüzeyini ayrı temizlemeniz gerekir.

Yatak yıkama evde yapabilmek için aşağıdaki malzemelere ihtiyacınız olacak:

  • Yatak yüzeyindeki tozları almak için güçlü emiş özelliği olan elektrik süpürgesi,
  • Lekeleri çıkarmak için deterjan ve leke gidericiler,
  • Çamaşır deterjanı,
  • Karbonat,
  • Temizlik bezleri,
  • Sıcak ve soğuk su.

Bu listeye buharlı yıkama makinesini de ekleyebilirsiniz. Eğer imkanınız varsa temizliği makinelerle yapmanız daha hızlı ve daha kolay olacaktır.

Tüm yatak örtülerini çıkarıp çamaşır makinesine atın. Yatak şiltesi ya da baz yüzeyini vakumlu elektrik süpürgesi ile temizleyin. Aslında bir tür toz alma işlemi gerçekleştirmiş olacaksınız.

Başiskele yatak yıkama

Başiskele Yatak Yıkama

Baz yüzeyini sıcak su ile ıslatın ve leke çıkarıcıları uygulayın. Yataktaki lekelerin türüne göre piyasada satılan leke çıkarıcı türlerinden birisini seçebilirsiniz. Beze çamaşır deterjanı dökerek, baza yüzeyini bir güzel silin. Leke çıkarıcı ile birlikte etkili bir yöntem olacaktır.

Daha sonra tüm baza yüzeyine karbonat serpin. Yatak yüzeyine karbonat serpmemizin nedeni, yatağı bir tür havalandırma işlemine tabi tutmaktır. Çünkü birçoğumuzun yatağımızı güneşe ya da temiz havaya çıkararak havalandırma imkanı yok.

karbonat aynı zamanda yatak yüzeyinde nemi ve kokuyu hapsedecektir. Bu işlemden sonra yatak yüzeyindeki kalıntıları temizlemek adına vakumlu süpürgeyle bir güzel süpürün.

Daha sonra yatağın diğer tarafını çevirin ve aynı işlemleri tekrarlayın. Son olarak ise yatağınızı kurutmanız gerekecek. Bu işlem biraz daha hızlı olsun diye saç kurutma makinesi kullanabilirsiniz.

Evde yatak yıkamayla ilgili, aşağıdaki videoyu mutlaka izleyin.

https://youtu.be/FMs5IMQTiJw

 

Profesyonel Yatak Yıkama İşlemleri

Başiskele yatak yıkama işlemlerinde derinlemesine temizlik gerçekleştiriyoruz. Çünkü yüzeysel temizlikte, yatağın derinliklerinde oluşan mayt, mikrop ve bakteri gibi oluşumları gideremezsiniz.

Tam anlamıyla temizlik işleminin sağlanabilmesi için özel makinelerin ve kimyasalların kullanılması gerekir.

Başiskele yatak yıkama

Yatak Yıkama

Profesyonel yatak yıkama işlemine vakumlu süpürge ile yatak yüzeyindeki tozları alarak başlıyoruz. Daha sonra köpükleme işlemi uyguluyoruz. köpükleme işlemini de özel deterjanlar ve vakumlu makine yardımıyla gerçekleştiriyoruz.

Tüm köpüğü vakumlu süpürge ile tahliye ettikten sonra yatak yüzeyine özel bir solüsyon püskürtüyoruz. Solüsyonun yatak yüzeyinde etkili olmasını bekliyoruz. Daha sonra tüm solüsyonu vakumlu süpürge ile tahliye ediyoruz.

Buhar makinesi ile yüksek sıcaklıklarda yatağa buhar uyguluyoruz. Bu işlem aynı zamanda, özel solüsyona yardım ediyor ve yatakta bulunan bakteri ve maytları yok ediyor.

Son olarak kurutma işlemi yapıyoruz. Evde yatak yıkama yapıyorsak, özel kurutma makineleri ile yatağı iyice kurutuyoruz. Eğer fabrikada yıkama işlemi gerçekleştirmişsek, özel odalarda yatakları kurutuyoruz.

Tüm bu işlemleri gerçekleştirmeden önce planlama yapıyoruz. Çünkü her ne kadar yaptığımız işlemler standart olsa da, işlem yaptığımız yatak türü ve sayısına göre yeniden planlama yapmamız gerekiyor. Mesela yatak odası ve çocuk odasındaki yatakların yıkanması işlemi için ayrı bir plan yapmamız gerekiyor. Tek yatak yıkanması ile birden fazla yatak yıkanması arasında malzeme ve işçilik farkı oluyor.

Yatak yıkamayla ilgili, https://kocaelikoltukyikama.net/yatak-yikama-isleminde-dikkat-edilmesi-gerekenler/ bağlantısındaki yazımızı da okumak isteyebilirsiniz.